Yerden Isıtma

Yerden Isıtma

YERDEN ISITMA NEDİR ?
 
Dünyada geniş uygulama sahası bulmakla birlikte ülkemizde henüz istenilen seviyelere ulaşamamıştır. Bunun ilk sebeplerinden biri sistemin tanınmamasıdır. Yerden ısıtma sistemi yeni, modern ve ekonomik bir ısıtma sistemidir. Bu sistem insan anatomisine en uygun ve en verimli ısıtma sistemidir.Enerji tasarrufunun ön planda olduğu asrımızda,getirdiği enerji tasarrufu ile daha fazla ilgi göreceğinden eminiz. REHAU, RAU-VPE (PE-Xa)’ dan mamul RAUTHERM S yerden ısıtma boruları, peroksidle çapraz bağlandırılmış, ek olarak DIN 4726’ya göre oksijen geçişi engellenmiş ve komple sistem sunan kollektörler, yerden ısıtma styroporu, kenar izolasyon bandı, oda bazında kontrol sunan otomatik kontrol ekipmanları gibi sistem bileşenleri ile günümüzde uygulanabilir en ileri teknolojiyi sizlere sunmaktadır. REHAU, RAU-VPE (PE-Xa)’ dan mamul RAUTHERM S yerden ısıtma boruları, peroksidle çapraz bağlandırılmış, ek olarak DIN 4726’ya göre oksijen geçişi engellenmiş ve komple sistem sunan kollektörler, yerden ısıtma styroporu, kenar izolasyon bandı, oda bazında kontrol sunan otomatik kontrol ekipmanları gibi sistem bileşenleri ile günümüzde uygulanabilir en ileri teknolojiyi sizlere sunmaktadır.
 
Yerden Isıtma Sağlıklı mıdır ?
 
Vücut ısısına yakın bir ısı yerden yukarı doğru yayıldığı için temiz ve sağlıklıdır. Isınma en kolay üşüyen ayaklarımızdan başlar. Homojen ve tatlı bir sıcaklık sağlanır.
 
Ev içerisinde hava ve toz sirkülasyonu asgari seviyededir. Toz yakma olayı olmadığından solunum yolları rahatsızlıkları, perde ve duvar kirlenmesi olmaz. Zemini toz tutsa bile temizlemek mümkün ve kolaydır. Unutmayın ki Türkiye’ de çok sık kullandığımız ve alıştığımız radyatör dilimlerinin veya peteklerinin arasını temizlemek mümkün değildir. Düşük dereceli yerden ısıtma,alerji için iyidir ve bir çok ülkede astım kuruluşları tarafından tavsiye edilmektedir.
 
YERDEN ISITMA TARİHÇE:
 
İnsanoğlu ısınma ihtiyacını her dönemde en iyi şekilde karşılama yolunu aramıştır. Yerden ısıtma uygulaması bunlar arasında sadece birisidir. İlk uygulama tarihi M.Ö. 1200 ‘lü yıllara dayanmaktadır. Aynı dönemlerde dünyanın değişik yerlerinde bu uygulamalara rastlanmaktadır. Uygulama şekli ise duvar veya döşeme altı kanallardan sıcak havanın geçirilmesidir. Günümüzde ise sıcak duman gazları yerine sıcak su geçirilmektedir. 1900 ‘lü yıllarda panel ısıtma uygulaması, daha da ilgi gören sıcak sulu ısıtma sistemleri ile hızlı bir gelişme içine girmiştir. Yerden ısıtmanın ülkemizde 1950’li yıllarda münferit ısıtma şeklinde uygulanmaya başlandığını görmekteyiz. Özellikle plastik teknolojisindeki hızlı gelişme, yerden ısıtma sistemlerine olan ilgiyi daha da artırmıştır.
 
YERDEN ISITMANIN AVANTAJLARI:
 
Yaşam konforu ve sağlık: yerden ısıtma insan anatomisine ve ısıtma tekniğine en uygun ve en verimli ısıtma sistemidir. Yerden ısıtma sisteminde duvarların iç yüzeylerinin daha sıcak olmasından dolayı ışıma ısı kazançları daha yüksektir. Zira ,insan bedeni en çok ışıma ile ısınma ihtiyacını karşılar. İnsan bedeni genellikle 1-1.5 m yükseklikteki hava sıcaklığından etkilenir. Bu sistemin uygulandığı mahallerde soğuk hava cereyanlarının ve pencere ile dış kapılardan hava sızıntısı daha az olacağından konforlu bir ortam elde edilmiş olur.  Enerji tasarrufu: Yerden ısıtma sistemi ile mekanlarda homojen bir ısı dağılımı sağlanır. Odalar arasındaki sıcaklık farkları da azdır. Klasik sistemlerde görülen tavanda ısı birikmesi bu sistemler için söz konusu değildir. Bu nedenle 1.5 m kadar yükseklikteki sıcaklık konfor değerlerinden daha düşük, örneğin 18 C kabul edilir. Klasik sistemlerde olduğu gibi ısı yükü hesaplarında aşırı soğuk günlerin dikkate alınmasına gerek yoktur.  Mimari avantajlar:  klasik sistemlerdeki ısıtıcı elemanlar, tesisat borusu, bağlantı parçası gibi göze hoş gelmeyen ve kullanım alanını sınırlayan bu tür malzemeler yerden ısıtma sisteminde yoktur. Bundan dolayı kullanılan hacimde % 5‘lik bir tasarruf sağlanır.
 
Geniş uygulama sahası: çok geniş uygulama sahası vardır. Uygulama sahalarından bazıları şunlardır; konut yapılar, okul, hastane, camii, spor salonu, sinema, havaalanı, tiyatro, futbol sahası, fabrika, kar ve garaj girişi buz eritme, havuz, hamam, sera, yol, köprü ve hemzemin geçitlerdir.
 
REHAU PEX-a Borular ; Peroksit yöntemi ile üretilir ve zor bir yöntemdir.  Çapraz bağ maliyeti yüksek olduğu için fiyatı yüksek borudur.  REHAU PEX-b Borular; Silan yöntemi, Hidrosilikon yöntemi ile esnetilir . Tüm aşamalar firma içerisinde tamamlandığı için en çok tercih yöntemidir REHAU- yerden ısıtma şap katkısı, şapın elastikiyetini arttırarak çatlamaları önleyip aynı zamanda da kum taneciklerini birbirine bağlayarak ısı iletkenliğini artıran özelliği ile mutlaka kullanılmalıdır.
 
OKSİJEN BARİYERLİ BORULAR 
Isıtma sistemlerindeki suya dışarıdan oksijen girmesi durumunda zamanla radyatör ve kazanlarda oksitlenme (Paslanma) görülür. Plastik malzemelerin oksijen geçirgenlik Özelliği vardır. Ancak FIRATPEX Oksijen bariyerli boruların üretim aşamasında dış yüzeyi özel bir yöntem ile parlak ve oksijen bariyer özelliği gösteren tabaka ile kaplanarak boru içinden geçen suya oksijen girişi engellenir. Bu sayede kesinlikle İç aksamlarda paslanma görülmez.

İletişim

0535 642 31 77
0535 642 31 77
info@mtnmekanik.com
Adem Yavuz Mahallesi Koçyiğit Sokak Sera Kent Sitesi A8 Blok No:16 Ümraniye / İSTANBUL
© Copyright 2016 - İwebClub.net

İletişim Formu