Haberler / Duyurular

02.10.2019

Hassas İklimlendirme

Hassas İklimlendirme

Hassas İklimlendirme Sistemleri Nedir?
 
1970’li yıllarda ilk bilgisayarların çalıştığı odalarda ilk olarak, insan sağlığını göz etmek ve teknolojik ihtiyaçları karşılamak amaçlı kullanılmaya başladı. Hassas İklimlendirme Sistemi, sıcaklık, bağıl nem ve hava saflığı şartlarını belirli standartlarda tutarak, sağlığa ve teknolojiye zarar vermesini engelleyen sistemin adıdır. İlk bilgisayarlar oldukça ısı yayıyordu ve genişlikleri oldukça büyük olduğu için, yaydığı ısı odanın sıcaklığını etkiliyordu. Ayrıca çevre kirliliğine de sebep oluyorlardı. Hem bilgisayarların düzgün çalışması hem de insan sağlığının sağlanması için iklim koşullarının sabit tutulması gerektiğinden hassas iklimlendirme sistemleri bir konfor olarak adlandırılmaktan çıktı ve gerçek bir ihtiyaç haline geldi.
 
Hassas iklimlendirme sistemlerinin amacı, işlem görmüş havanın; sıcaklık, bağıl nem ve temizlik parametrelerinin kontrol edilmesini ve belirli sınırlar içinde kalmasını sağlayarak elektronik cihazların düzgün çalışmasını sağlamak ve o cihazları kullanan insanlara cihazların verdiği hasarı en aza indirgemektir. 1970’lerde yalnızca ilk kullanılan bilgisayarlar için kullanılmıştır fakat günümüzde, veri merkezlerinde, telekomünikasyon odalarında, mobil TLC konteynerlerinde, güç odalarında, konfor amaçlı evlerde, ofislerde, hastanelerde (özellikle MR, röntgen gibi odalarda) ve otellerde kullanılmaktadır.
 
Hassas iklimlendirme sistemlerinin kullanılacağı ortamlarda belirli sayıda insan olması ya da hiç olmaması gerekmektedir. Bunun dışında filtrasyon verimliliğine ve bekleme ünitesine de ihtiyaç vardır. Bu sistemler sıcaklığı ve bağıl nem oranını kontrol altında tutmaya yaramaktadır. Hastanelerde ameliyathanelerin çok soğuk, dışarının ise ne çok sıcak ne de çok soğuk olmasını bu sistemlerle açıklamak mümkündür.

İletişim

0535 642 31 77
0535 642 31 77
info@mtnmekanik.com
Adem Yavuz Mahallesi Koçyiğit Sokak Sera Kent Sitesi A8 Blok No:16 Ümraniye / İSTANBUL
© Copyright 2016 - İwebClub.net

İletişim Formu